Mikä kurkistuskurssi?
Humakin avoin ammattikorkeakoulu tarjoaa sinulle mahdollisuuden tutustua korkeakouluopintoihin, eri aloihin ja opintojen edellyttämiin valmiuksiin ennen kuin teet päätöksen hakeutua Humakin tutkinto-opiskelijaksi.
Kulttuurituotannon perusteet 3 op -kurkistuskurssilla tutustutaan erilaisiin kulttuurituotantoihin ja kulttuurituottajiin, sisällölliseen ja tekniseen tuotantoon sekä tuotannon talouteen ja johtamiseen. Tällä opintojaksolla tutustut oman toiminnan johtamisen perusperiaatteisiin ja pohdit taidetta kulttuurin ytimessä. Lisäksi testaat tietojasi tuottajan talousosaamisessa ja laadit videohaastattelun tuottajan työtä tekevästä toimijasta. Näin saat tuntumaa tuottajan monipuoliseen työhön ja vaadittavaan osaamiseen. Kurssi toteutetaan kokonaan verkossa itsenäisesti ja voit aloittaa sen milloin tahansa ilmoittautumisajan puitteissa.
Kurssi on osa laajempaa Kulttuurituotannon perusteet 10 op -opintojaksoa, joka sisältyy kulttuurituottaja AMK-tutkintoon. Suoritettuasi kurssin hyväksytysti saat siitä 3 opintopistettä avoimen AMK:n suorituksena. Opinnot hyväksiluetaan myöhemmin tutkintoosi, mikäli aloitat opiskelijana Humakissa.
Arviointi
Kurkistuskurssit arvioidaan asteikolla suoritettu/täydennettävä.
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu kurssille täyttämällä tämä ilmoittautumislomake (lomake avataan 1.8.2022).
Saat tunnukset Humakin järjestelmiin ja voit aloittaa opiskelun itsellesi sopivana hetkenä!
Kurkistuskurssit ovat ilmaisia toisen asteen opiskelijoille ja kaikille muille Humakin opinnoista kiinnostuneille.